IMG_2259 - Copy

بی توجهی برنامه ششم توسعه به سی ان جی / گازسوز کردن موتورسیکلت‌ها در دست بررسی است

معاون وزیر نفت از طرح گاز سوز کردن موتور سیکلت‌ها خبر داد و گفت: این طرح در مرحله مطالعه قرار دارد و با همکاری مجموعه‌های صنعت CNG می‌تواند عملیاتی شود.

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از تسنیم، «عباس کاظمی» مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در همایش بین‌المللی صنعت CNG اظهار داشت: در برنامه سوم توسعه کشور، مجلس شورای اسلامی به درستی وارد اقتصاد انرژی شد و در ماده 27 بحث سوخت‌های جایگزین را مطرح کرد و وزارت نفت در آن موقع براساس تدبیر صحیحی که به خرج داد صنعت CNG را وارد عرصه سوخت کرد.

وی افزود: زیرساخت‌های ما در حوزه گاز طبیعی حتی از آمریکا و روسیه نیز قوی‌تر است و سال آینده با تدبیر وزارت نفت، توسعه فازهای پارس جنوبی به بهره برداری کامل خواهد رسید و تولید گاز یک میلیارد متر مکعب خواهد شد که شبکه انتقال توان جابجایی این حجم از گاز را دارد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه “سال آینده زاهدان نیز از نعمت گاز طبیعی برخوردار خواهد شد”، گفت: گازرسانی به 60 درصد از روستاهای بالای 20 خانوار از دیگر مزیت‌های این صنعت است که می‌تواند نسبت به استفاده زا این ظرفیت توجه ویژه‌ای کرد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه حتی سوخت مایع با استاندارد یورو 5 نیز مزایای گاز طبیعی را ندارد، گفت: در مقام مقایسه بنزین یورو 5 نیز نسبت به CNG بسیار آلاینده است به همین دلیل باید توان خود را برای استفاده از این سوخت حداکثری کرد.

کاظمی با اشاره به اینکه در برنامه چهارم توسعه نیز نگاهی به صنعت CNG شد اما متاسفانه در برنامه پنجم و ششم این نگاه به صنعت CNG وجود ندارد، گفت: اگر می‌بینیم 8 کلانشهر نیازمند به استفاده از سوخت پاک هستند دلیلش نبود جریان هوا در این کلان‌شهرها است؛ بنابراین می‌توان سوخت CNG را در این 8 کلان‌شهر به حداکثر خود رساند.

وی با تاکید بر اینکه قبل از سال 92 بنزینی که در تهران عرضه می‌شد یورو 4 نبود، گفت: بنزن مورد استفاده در این بنزین 20 TPM بود که الان به 3 TPM رسیده است.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه در حال حاضر 20 میلیون متر مکعب گاز CNG در کشور عرضه می‌شود، گفت: اگر می‌خواستیم این گاز را با بنزین جابجا کنیم باید برای ساخت یک پالایشگاه به ظرفیت تولید 20 میلیون لیتر بنزین و هزینه‌های جانبی آن 10 میلیارد دلار هزینه می‌کردیم.

کاظمی با اشاره به اینکه وزارت نفت به دنبال نوسازی 6 پالایشگاه کشور با هزینه 14 میلیارد دلار است، گفت: فاینانس مورد نیاز این طرح تأمین شده و از فردا نوسازی پالایشگاه آبادان به منظور تولید بنزین با استاندارد یورو 4 آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: بازرسی ادواری سیلندرهای گاز باید در دستور کار سریع قرار گیرد تا شاهد انفجار این سیلندرها در هنگام سوخت‌گیری نباشیم.

معاون وزیر نفت از طرح گاز سوز کردن موتور سیکلت‌ها خبر داد و گفت: این طرح در مرحله مطالعه قرار دارد و با همکاری مجموعه‌های صنعت CNG می‌تواند عملیاتی شود.

کاظمی از آغاز برنامه نوسازی 6 پالایشگاه کشور با هزینه 14 میلیارد دلاری از فردا خبر داد و گفت: متاسفانه برنامه ششم توسعه هیچ توجهی به صنعت CNG نکرده است.