22085_L16x9

قیمت بنزین غیر سهمیه ای 1500 تومان تعیین شد

شمارش معکوس برای عرضه دو نرخی سوخت آغاز شد؛

قیمت بنزین غیر سهمیه ای 1500 تومان تعیین شد

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از ابتکار، همزمان با آغاز شمارش معکوس برای عرضه دو نرخی سوخت، قیمت و نرخ دوم بنزین توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران محاسبه شده است.

پیگیری‌ها از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، نشان می دهد در محاسبه قیمت دوم بنزین، با احتساب دلار آزاد و متوسط قیمت ۳۵ سنتی بنزین در ۴ بازار منطقه ای خلیج مکزیک، روتردام، فوب خلیج فارس و سنگاپور و احتساب ۲۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۱۰ درصد عوارض و سایر عوامل دیگر، قیمت هر لیتر بنزین با نرخ دوم ۱۵۰۰ تومان محاسبه شده است.

به عبارت دیگر به منظور حفظ کارت هوشمند سوخت، آن دسته از خودروسوارانی که از کارت جایگاه داران برای خرید بنزین استفاده بکنند، باید نرخ دوم بنزین برای خرید این فرآورده پرطرفدار نفتی پرداخت کنند.

معاون وزیر نفت می‌گوید: وزیر نفت به دلیل تجربه‌های گذشته از دو نرخی شدن بنزین اکراه دارد و قطعاً هیات دولت سهمیه پایه را طوری تعیین می‌کند که مردم مایل نباشند از بنزین نرخ دوم استفاده کنند. قیمت بنزین از مهرماه امسال مطابق با مصوبه مجلس شورای اسلامی دو نرخی خواهد شد. ایسنا در گزارشی نوشت این بند که در قانون بودجه سال 95 گنجانده شده، پیشنهاد دولت نبوده است و از همان ابتدا مقامات دولتی بویژه وزیر نفت مخالفت خود را با دو نرخی شدن بنزین اعلام کرده بودند.

اما اکنون این مصوبه لازم‌الاجراست و دولت برای آنکه کمترین فشار به مردم وارد شود، در نظر دارد سهمیه پایه (سهمیه تعیین شده توسط دولت برای شارژ ماهانه هر کارت سوخت) را طوری تعیین کند که کمترین نیاز برای رجوع به نرخ دوم ایجاد شود.

عباس کاظمی، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش، با بیان این مطلب گفت: در دوران دو نرخی بودن بنزین و پیش از آنکه نظام سهمیه‌بندی سوخت متوقف شود ماهانه در هر کارت سوخت معادل 60 لیتر بنزین یارانه‌ای شارژ می‌شد و در این شرایط حدود 90 درصد مصرف‌کنندگان از بنزین سهمیه‌ای با نرخ اول استفاده می‌کردند. اکنون که قرار است بنزین مجدداً دو نرخی شود سقف مصرف بنزین به گونه‌ای تعیین می‌شود که فقط مصرف‌کنندگان غیرمتعارف که کمتر از 2 درصد مصرف‌کنندگان را تشکیل می‌دهند نیاز به استفاده از نرخ دوم داشته باشند.

بی‌رغبتی مردم و دولت به بنزین دو نرخی

کاظمی با بیان اینکه براساس تجربه، مردم رغبتی به استفاده از بنزین دو نرخی ندارند، خاطرنشان کرد: وزیر نفت نیز از دو نرخی شدن به دلیل تجارب گذشته اکراه دارد و قطعاً هیات دولت قیمت را طوری تعیین می‌کند که مردم نخواهند از نرخ دوم استفاده کنند. پیش از این بیژن زنگنه، وزیر نفت، با حمایت از تک نرخی بودن قیمت بنزین گفته بود که اگر مجلس دو نرخی بودن قیمت بنزین را تصویب کند و قانون شود دولت مکلف به اجرای آن خواهد بود اما موافق بنزین دو نرخی نیست؛ چراکه دو نرخی بودن قیمت بنزین فساد می‌آورد و وزارت نفت نه تنها به دو نرخی بودن قیمت بنزین بلکه با دو نرخی بودن هیچ فرآورده نفتی موافق نیست.

اجرای مصوبه، چهار ماه پس از ابلاغ

وی با بیان اینکه این مصوبه اکنون به تایید شورای نگهبان رسیده است و به‌زودی به هیات دولت فرستاده خواهد شد، اظهار کرد: با ابلاغ این مصوبه به دولت، هیات دولت شروع به بررسی بند الحاقی و برنامه‌ریزی برای اجرای آن به بهترین نحو ممکن خواهد کرد. پس از آنکه این قانون به طور کامل بررسی و شیوه اجرایی آن مشخص شد، به وزارت نفت ابلاغ می‌شود تا آیین نامه اجرایی آن را تدوین کند.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش، مطابق با قانون، عرضه بنزین دونرخی چهار ماه بعد از ابلاغ مصوبه دولت انجام خواهد شد که بر این اساس تاریخ اجرای آن اوایل مهرماه خواهد بود.

کاظمی با بیان اینکه هدف مجلس شورای اسلامی از طرح این مصوبه حفظ کارت‌های سوخت و به طور کلی سامانه هوشمند سوخت است، گفت: اما وزارت نفت نیازی به استفاده مجدد از کارت سوخت ندارد و حتی از سال گذشته که سهمیه بندی بنزین متوقف شد دولت در کنترل مصرف سوخت موفق‌تر از گذشته عمل کرد. به طوری که در سال گذشته پیش‌بینی می‌شد که مصرف سوخت 5 درصد رشد کند اما فقط یک درصد افزایش یافت.

نرخ اول همان هزار تومان است

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با بیان اینکه در سال جاری قیمت بنزین افزایش پیدا نخواهد کرد و نرخ پایه همان هزار تومان برای هر لیتر باقی می‌ماند، گفت: همچنان باوجود پایین آمدن قیمت جهانی نفت برای بنزین یارانه پرداخت می‌کنیم؛ ولی برنامه‌ای برای افزایش مجدد نرخ بنزین در دولت وجود ندارد.

کاظمی، در مورد میزان سهمیه و تعیین قیمت بنزین گفت: هیات دولت نرخ و شیوه توزیعی را بعد از بررسی در کارگروه‌های تخصصی تعیین خواهد کرد و ما از زمان ابلاغ مصوبه ملزم به اجرا خواهیم بود. وی افزود: قیمت‌های جدید فقط در دو نرخ تعیین خواهد شد و دولت بنزین را چند نرخی و پلکانی نخواهد کرد.

سخت‌افزارها فراهم است اما به فکر مردم هستیم

معاون وزیر نفت با بیان اینکه دولت آمادگی دارد این قانون را از فردا اجرایی کند گفت: سامانه هوشمند سوخت و همین‌طور جایگاه‌های سوخت آمادگی دارند که از یک روز پس از ابلاغ مصوبه اجرای قانون را شروع کنند اما مردم ظرفیت اجرای نادرست قانون را ندارند و به این منظور دولت در تلاش است که سازوکاری را تعریف کند که کمترین فشار به مصرف کنندگان وارد شود.

آثار منفی دو نرخی شدن قیمت بنزین در اقتصاد

دو نرخی شدن هر کدام از حامل های انرژی تبعاتی را بدنبال خواهد داشت. برخی از حامل ها به دلیل پر کاربرد بودن در زندگی مردم، تاثیر بیشتری را بر اقتصاد و معیشت مردم خواهند گذاشت. بنزین هم جزء این دست از حامل ها است.

معاون وزیر نفت در این رابطه گفت: آثار منفی این طرح را قطعاً در بخش حمل و نقل و مناسبات اقتصادی شاهد خواهیم بود. چراکه متاسفانه محاسبات حمل و نقل براساس نرخ دوم انجام خواهد شد.

پس از تصویب طرح دونرخی شدن سوخت، و علی رغم هشدارهای کارشناسان و مخالفت علنی دولت، اکنون به قانونی لازم الاجرا بدل شده است. قانونی که آثار مخرب و ملموسی بر معیشت خانواده های ایرانی دارد و به گفته کارشناسان اجرای آن حتی در مسئله قاچاق بنزین هم تاثیر روشنی نخواهد

گذاشت.

هر چند دو نرخی شدن قیمت سوخت تنها تلاش مجلس نهم در تصویب طرح های اقتصادی در مخالفت با نظر دولت نیست ولی به دلیل تاثیر مستقیم در معیشت شهروندان ایرانی، یکی از مهم ترین آنها است. اهمیتی که احتمال ورود نمایندگان مجلس دهم و اصلاح قانون دو نرخی شدن سوخت را افزایش می دهد. احتمالی که ممکن است پس از تشکیل مجلس جدید به صورت مطالبه ای عمومی درآمده و نتایج مثبتی را در پی داشته باشد.

دولت نظر صریح خود را در مخالفت با بنزین دو نرخی اعلام کرده است، زیرا این موضوع را فساد آور می داند.

دولت مخالف دو نرخی شدن بنزین است

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، سه شنبه، ٢٨ اردیبهشت ماه در نشست خبری خود در پاسخ به این پرسش که دیدگاه نظر دولت درباره بنزین دو نرخی چیست، اظهار کرد: تبصره ١٤ لایحه بودجه سال ٩٥ کل کشور و به عبارتی گزارش کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در این باره، هنوز به دولت ابلاغ نشده است، بنابراین ما نمی توانیم در این باره اقدامی انجام دهیم.

وی افزود: در گزارش کمیسیون تلفیق بودجه مجلس اعلام شد که کارتهای سوخت و قیمت حاملهای انرژی نیز همچنان ثابت باقی بمانند اما نسبت به سهمیه ای که دولت انتخاب می کند، مازاد آن به قیمت تمام شده عرضه شود.

نوبخت تصریح کرد: دولت در تصویب این بند (عرضه مازاد سهمیه به قیمت تمام شده) مخالفت خود را اعلام کرده و مخالف بنزین دو نرخی است و آن را فساد آور می داند.

سخنگوی دولت در ادامه به رشد و توسعه بخش نفت و گاز در زمستان پارسال اشاره و تصریح کرد: به دلیل رفع تحریمها و اقدام مثبت وزارت نفت در تولید و صادرات فرآورده های نفتی، شاهد افزایش رشد این بخش در زمستان پارسال بودیم.

وی افزود: باید عنوان کرد که پس از برجام، میزان صادرات نفت نسبت به گذشته تقریبا دو برابر شده است.