18

پیشنهاد ابتکار : چالش دمای 18 درجه سانتیگراد، حمایت زنگنه، ظریف، واعظی، مولاوردی و …

به گزارش مجله صنعت CNG، بروز پدیده وارونگی و افزایش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ کشور طی روزهای اخیر، منجر به صدور دستورات صریح رئیس جمهور درباره اتخاذ اقدامات ویژه برای مقابله با آلودگی هوا گردید. رئیس جمهور نیز در جلسه هفته گذشته هیات دولت از مردم خواست با کاهش درجه وسایل گرمایشی خود به کاهش مصرف سوخت و کاهش آلاینده های هوا کمک کنند.

پس از آن به نقل از ایران آنلاین معصومه ابتکار در پست توییتری خود نوشت: ” دوستان را به چالش دمای ١٨ درجه دعوت میکنم، درمنازل و محل کاربا تنظیم دما به تقابل با الودگی هوا و گرمایش زمین برویم”. رئیس سازمان محیط زیست روز چهارشنبه 9 دی 1394، پس از جلسه هیات دولت به رسانه ها گفت: همه مراکز دولتی به ویژه در کلانشهرها دمای موتورخانه مرکزی خود را چهار درجه کاهش دهند تا مصرف سوخت و آلودگی هوا کاهش یابد. در فصول سرد سال بویژه در کلانشهرها، افزایش مصرف سوخت در نیروگاهها، صنایع و مصرف خانگی، باعث می شود اثرات وارونگی هوا تشدید و هوا آلوده تر شود.

سپس به نقل از اقتصاد آنلاین، بیژن رنگنه وزیر نفت دستورات اجرایی صریحی را برای اجرایی نمودن این طرح صادر نمود.  در نامه بیژن زنگنه خطاب به معاون وزیر نفت در امور گاز آمده است:

جناب آقای عراقی
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران
با توجه به آلودگی موجود در کلانشهرها و تاثیری که کاهش مصارف گرمایشی گاز می تواند در کاهش این آلودگیها داشته باشد، لذا در اجرای بخشنامه شماره 123735 مورخ 22/9/94 معاون اول رئیس جمهوری، لازم است اکیدا دستور فرمائید که با تعیین و اعزام گروههای ویژه بازرسی، کنترل شود که دمای ادارات دولتی و ساختمانهای عمومی در هیچ شرائطی در فضاهای بسته در ساعات کاری از 21 و در راهروها و فضاهای سرپوشیده از 18 درجه سانتیگراد بیشتر نباشد و مراقبت شود که شبها و روزهای تعطیل نیز دستگاههای گرمایشی خاموش باشد.
در موارد مراعات نشدن بخشنامه یادشده، برای اصلاح امر به واحد ذیربط اخطار شود و در صورت اصلاح نشدن وضع، ظرف مدت 2 روز پس از اخطار، آن شرکت باید به قطع موقت گاز ساختمان متخلف اقدام کند و همزمان نیز موضوع را به دفتر وزیر ذیربط و دفتر اینجانب منکعس کند.
لازم است در بازرسیهای یادشده، ادارات تابعه وزارت نفت را در اولویت قرار دهید.

همزمان این طرح از حمایت محمد جواد ظریف برخوردار شد. رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با استقبال از دعوت معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست به چالش دمای 18درجه در یک پیام توئیتری از این چالش به عنوان یک ضرورت برای مبارزه با آلودگی هوای تنفسی نام برد.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف در صفحه توئیت خود در حمایت از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نوشت: ‘با تشکر از خانم دکتر ابتکار؛ این یک ضرورت برای مبارزه با آلودگی هوای تنفسی خودمان و محیط زیست فرزندانمان است.

در ادامه این حمایت ها، به گزارش آفتاب، محمود واعظی در شبکه اجتماعی کلوب نوشت: بنده نیز توجه به موضوع مبارزه با آلودگی هوا و تلاش برای حفظ و پایداری محیط زیست را امری ضروری و مهم دانسته و از این پیام بسیار مهم خانم ابتکار استقبال کرده و از همه شهروندان تقاضا دارم در صورت امکان با کاهش دمای اتاق و محل کارشان، در حفظ محیط زیست بعنوان یک وظیفه شهروندی و یک نیاز برای بقاء و کاهش آلودگی هوای شهرها کوشا باشند.

وی افزود: هرگونه آسیب به محیط زیست یک حرکت غیرقابل جبران است که پیامدهای منفی آن، نه تنها برای انسانها بلکه برای همه جانداران زنده روی زمین خطرساز خواهد بود.

واعظی نوشت: خانم دکتر معصومه ابتکار معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست در یک اقدام ستودنی در صفحه شخصی خود برای مبارزه با آلودگی هوای تهران، دوستان را به چالش دمای 18 درجه دعوت کرد و از همه دوستان و شهروندان خواست در صورت امکان در منازل و محل کار با تنظیم دما به تقابل با آلودگی هوا و گرمایش زمین بروند.

وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد:ما نیز به همراه ریاست سازمان محیط زیست و دلسوزان این حوزه، در محیط کار و منزل درجه دما را به 18 درجه کاهش دهیم.

به تازگی نیز به گزارش خبر آنلاین، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به این چالش پیوست.شهیندخت مولاوردی با انتشار خبری در کانال تلگرامی خود از پیوستنش به چالش «دمای 18 درجه» خبر داد.

در متن این خبر آمده است: شما را به چالش «دمای 18 درجه» دعوت می کنیم. به این چالش ملی برای مقابله با آلودگی هوا و کمپین جهانی برای کاهش گازهای گلخانه ای بپیوندیم.