IMG_2503 - Copy

رئیس مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو از سیستم پاشش مستقیم در موتورهای پایه گاز سوز سخن گفت

نشست ” صنعت CNG و خودرو گاز سوز” با حضور رئیس مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو، در نمایشگاه و همایش ملی صنعت CNG و سوخت های جایگزین، برگزار شد.

محمد زالی، رئیس مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو در ادامه نشست گفت: به نظر من دارسی یک شروع در ایران بود. دارسی در یک زمانی صرفا نفت بود اما ما امروز دارسی انرژی را داریم که در حال ادامه یافتن است.

وی در ادامه افزود: دارسی به عنوان یک جریان نفت را به عنوان مواد خام بردند و علاوه بر فروش محصولات نفتی مواداولیه را نیز تجارت کرد. همین حرکت را در مورد پالایشگاه ها نیز این جریان انجام داد. یعنی خودروها وارد شدند و به دنبال آن بنزین وارد شد. این مساله وابستگی مداوم ما را به دنبال داشت و در قالب برق و … ادامه یافت.

رئیس مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو تصریح کرد: خداوند به ما لطف کرده و ما منابع عظیمی از نفت وگاز را دردست داریم. مسئولان ما چه اندیشه ای برای این بخش کرده اند؟ چرا به سمت محصولات گاز سوز حرکت نمی کنیم؟ چرا پایه اقتصاد مقاومتی را بر مبنای گاز CNG نمی سازیم. این مساله می تواند ما را جهانی کند. میتوانیم در کنار صادرات گازی محصولاتمان را نیز مانند جریان دارسی صادر کنیم.

زالی درباره تلاشهای انجام شده برای راه اندازی رشته تحصیلی و تخصصی موتور در دانشگاه های کشور سخن گفت.

محمد زالی همچنین بر ساماندهی کارگاه های نصب تجهیزات سی ان جی در سطح کشور تاکید کرد.

رئیس مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو از فعالیت های متنوعی که در آن مرکز بر روی بهبود عملکرد موتورهای پایه گازسوز انجام می شود تاکید کرد و از نتایج کار بر روی سیستم پاشش مستقیم گاز در این موتورهای خبر داد. وی همچنین دزباره فعالیتهای جاری این مرکز در مورد موتورهای استرلینگ جهت توسعه واحدهای خانگی CHP برای تولید گرما و آب گرم منازل توضیح داد.