IMG_2624 - Copy

پیام نایب رییس ارشد انجمن خودروهای گازسوز آسیا و اقیانوسیه (ANGVA) به همایش ملی صنعت CNG

پیام مهندس امیر هوشنگ خاکی، نایب رییس ارشد انجمن خودروهای گازسوز آسیا و اقیانوسیه  (ANGVA) به همایش ملی صنعت CNG و سوخت های جایگزین :

حرکت کشورهای جهان به سمت استفاده از سوختهای جایگزین در بخش حمل و نقل با هدف آلایندگی کمتر و  دسترسی آسان تر به منابع انرژی، موجب ایجاد تشکل های جدید ملی، منطقه ای و جهانی در بخش حمل و نقل شده است.

ایران نیز باتوجه به قرار گرفتن در جایگاه نخست جهان از نظر ذخایر گازی و همچنین بهره مندی از شبکه گسترده خطوط لوله توزیع گاز در داخل کشور، استفاده از گاز طبیعی فشرده (CNG) به عنوان سوخت ناوگان حمل و نقل را  در دستور کار قرار داد که حاصل بیش از یک دهه فعالیت تلاشگران این صنعت در کشور موجب گردید که اکنون با داشتن نزدیک به 4میلیون خودرو گازسوز رتبه یک جهان  از نظر تعداد خودرو و با قریب به 2300 جایگاه سوختگیری گاز طبیعی، مقام سوم جهان را از نظر تعداد جایگاه به دست آوریم.

انجمن آسیا اقیانوسیه خودروهای گازسوز در سال 2002 تأسیس شده و انجمنی فعال در این صنعت در منطقه بشمار می‌رود. این انجمن با هدف برطرف کردن نیازهای تخصصی بهره‌برداران، سازندگان خودرو، تأمین‌کنندگان کارخانجات، تأمین کنندگان گاز طبیعی، سازندگان قطعات و تجهیزات، تأمین‌کنندگان تجهیزات سوخت‌گیری، مشاوران، نمایندگان دول و انجمن‌ها در صنعت خودروهای گازسوز تشکیل شده که این امر را از طریق ترویج مصرف گاز طبیعی به عنوان سوخت اصلی حمل و نقل، ایجاد استانداردها و تدوین خطوط راهبردی و ارتقاء آموزش انجام می دهد.

فعالیت این انجمن با  نظارت راهبردی هیأت مدیره  کنترل و امور اجرایی آن توسط دبیرخانه آن که در حال حاضر در مالزی قرار دارد انجام می شود. انگوا اطلاعاتی را در زمینه  NGV، برای اعضاء فراهم نموده و آنها را در زمینه به اشتراک گذاشتن تجربیات در راستای ارتقاء صنعت NGV در کشورشان یاری می‌ نماید. این انجمن به توسعه صنعت و پیاده سازی استانداردهایی ایمن در تمامی نقاط آسیا و اقیانوسیه توجه ویژه دارد.  همچنین   ANGVAبا راهبری  ارتباطات NGV  فرصتهای اقتصادی را برای کشورهای عضو فراهم می آورد.

چشم انداز این انجمن «هدایت و ارتقاء صنعت NGV آسیا اقیانوسیه به سوی توسعه پایدار» است که از طریق استقرار، سازمان‌دهی،  نظارت و راهبریِ توسعه، برای یک بازار امن، پایدار و پررونق برای گاز طبیعی، به عنوان سوختی سبز، اقتصادی و ایمن برای حمل و نقل حاصل می‌شود.

یکی از فعالیتهای این انجمن در راستای توسعه صنعت برگزاری نمایشگاه و همایش های  ANGVA است که هر دو سال یکبار در یکی از کشورهای عضو برگزار می شود و تا کنون در کشورهای مالزی، هند، تایلند و چین برگزار شده است. ANGVA 2015 در  آبانماه امسال در چین برگزار شد که نمایندگانی از بخش دولتی و خصوصی کشورمان نیز در آن حضور داشتند. کشورهای عضو با توجه به فرصتهای  بسیار خوبی که میزبانی  این نمایشگاه و همایش برایشان فراهم می آورد در تلاش برای کسب این میزبانی هستند.

عضویت فعال جمهوری اسلامی ایران در این انجمن موجب گردید تا در سال 2014، امتیاز میزبانی همایش و نمایشگاه بین المللی دوسالانه صنعت گازسوز جهان با نام 7th ANGVA2017 به کشورمان اعطا شود.

 پس از آن  تشكل هاي صنفی صنعت CNG با هدف برگزاری شایسته این رویداد مهم بین المللی و حداکثر استفاده از این فرصت ایجاد شده برای توسعه صنعت CNG و سوختهای جایگزین و با حمایت معنوی بخش دولتی، اقدامات لازم را انجام داده اند.

اینجانب به عنوان یک عضو کوچک خانواده بزرگ CNG در ایران که با همیاری و حمایتهای فعالان صنعت، این امکان را داشته ام که در سمت نایب رییس ارشد هیات مدیره انگوا برای ارتقای  جایگاه بین المللی کشورمان تلاش نمایم، اطمینان دارم که با توجه به یکپارچگی و همسویی بین تشکل های صنفی صنعت و همچنین متولیان دولتی ، به یاری خداوند متعال خواهیم توانست رویداد انگوا 2017  را آنچنان که شایسته ایران عزیز است برگزار نموده و از این فرصت ایجاد شده بهترین بهره برداری را برای توسعه صنعت CNG خصوصاً در بخش صادرات به عمل آوریم.