ewgqtt

حمایت وزارت نفت از انرژی های تجدیدپذیر

وزیر نفت گفت: سوخت های فسیلی دست کم تا ٥٠ سال آینده به عنوان سوخت نخست در جهان خواهند بود.

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از شانا از هتل هما، بیژن زنگنه شنبه، ٣٠ آبانماه پیش از آغاز هفدهمین نشست عادی مجمع کشورهای صادرکننده گاز در جمع خبرنگاران در واکنش به سهم برابر سوخت های فسیلی و انرژیهای تجدیدپذیر در ترکیب سبدانرژی جهان تا سال ٢٠٢٥، گفت: آمارهای جهانی چنین چیزی را نمی‌گوید؛ البته رقم رشد انرژیهای تجدیدپذیر در آینده بالا خواهد رفت، اما این گونه نیست که ٥٠ درصد از کل انرژی جهان در سال ٢٠٢٥ از انرژی تجدیدپذیر تامین شود.

وی با بیان این‌که جایگاه گاز و زغالسنگ در ترکیب سبد انرژی جهان برخلاف نفت بالا خواهد رفت، تصریح کرد: براساس پیش بینی ها، سهم گاز تا ٢٨ درصد و سهم زغال سنگ به ٣٠ درصد خواهد رسید؛ اما نسبت نفت پایین می‌آید.

زنگنه با بیان این‌که انرژی های تجدیدپذیر در آینده رشد قابل توجهی خواهند داشت، اما این رشد از ١٠ درصد فراتر نخواهد رفت، تصریح کرد: البته ما از این موضوع خوشحال نیستیم؛ اما به دلیل محدودیتهایی که وجود دارد سوختهای فسیلی همچنان حرف نخست را در جهان خواهند زد.

وزیر نفت افزود: پیام این اجلاس این است که چرا گاز سهم بیشتری در سبد انرژی سوخت جهان ندارد و روند صعودی مصرف زغالسنگ با وجود آلایندگی آن بیشتر است.

زنگنه درباره این که آیا وزارت نفت وارد مباحث استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر خواهد شد گفت: خیر؛ اما از فعالیتهایی در این زمینه حمایت خواهیم کرد.