weedr

اتریش و پروژه های انرژی در ایران

به گزارش مجله صتعت ‌CNG، گردهمایی هیئت تجاری 230 نفره اتریشی بهمراه صدها تن از اعضای هیئت ایرانی در سالن اجلاس برای انجام مذاکرات تجاری و فناوری در 17 شهریور ماه 1394 برگزار گردید.

اتریش 12 اُمین کشور ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی است. تا دهه ۱۹۸۰ بسیاری از صنایع بزرگ اتریش ملی شدند. با این حال٬ در سال‌های اخیر خصوصی‌سازی باعث کاهش بخش دولتی در سطحی قابل مقایسه با دیگر اقتصادهای اروپایی شده است. تعداد خودروهای سی ان جی در ناوگان حمل و نقل اتریش در سال 2012 در حدود 7500 دستگاه و در سال 2013 در حدود 8400 دستگاه بوده است. در 2013 تعداد جایگاه های سوخت گیری سی ان جی 180 باب بوده است. خودرهای سنگین و اتوبوس های فعال در ناوگان حمل و نقل عمومی اتریش، خودروهای سی ان جی اتریش را تشکیل می دهند. در اتریش از خودروهای گازسوز مالیات کمتری اخذ می شود.

به گزارش مجله صتعت ‌CNG به نقل از رویترز، کریستوف لایتل، رییس اتاق بازرگانی اتریش اظهار کرد که حاصل این گردهمایی بی سابقه در ایران، انعقاد قرارداد‌هایی به ارزش 80 میلیون یورو (89 میلیون دلار) فی مابین شرکت‌های اتریشی در صنایعی مانند قطعات خودرو، فناوری اطلاعات و مهندسی بوده است.

این گردهمایی اقتصادی بخشی از دیدار سه روزه هاینز فیشر، رییس جمهور اتریش از ایران بود. وی نخستین رییس دولت غربی در بیش از یک دهه گذشته است که به ایران سفر کرده است. تهران از زمان امضای توافق هسته ای با شش قدرت جهانی که زمینه را برای برداشته شدن تحریم‌های غربی و پایان انزوای ایران فراهم می‌کند، پذیرای هیات‌های تجاری متعدد غربی بوده است.

راینهولد میترلهنر، معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد اتریش در تهران به خبرنگاران اظهار کرد: هدف نهایی ایجاد بنایی برای سال‌های پیش رو است. وی همچنین اظهار کرد گروه انرژی اتریشی OMV که در این هیات حضور داشته تنها مذاکراتی داشته است. اما سفر دیگری بزودی و در نیمه دوم سال به ایران برنامه ریزی شده است. پیش بینی می شود که مهمترین موضوع سفر بعدی هیئت اتریشی، پروژه های انرژی مورد علاقه طرفین باشد.

شرکت OMV یک شرکت نفت و گاز اتریشی و چندملیتی است، که مقر اصلی آن در شهر وین، اتریش قرار دارد. این شرکت در زمینه اکتشاف، استخراج و بازاریابی نفت خام و گاز طبیعی، همچنین تولید برق فعالیت می‌نماید.

شرکت OMV، در سال ۲۰۱۱ با درآمدی معادل ۳۴ میلیارد یورو و نیروی کاری برابر ۳۰٫۰۰۰ نفر، بزرگترین شرکت در کشور اتریش بر پایه شمار کارکنان شناخته شد.

در سال ۲۰۱۱ این شرکت، در حدود ۸۰۰٫۰۰۰ تن نفت و ۱٫۳ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کشور اتریش تولید کرده، که این مقادیر، به‌ترتیب معادل ۸۶٪ درصد و ۸۳٪ درصد از تولید کل نفت و گاز اتریش بوده‌است. بخش پایین‌دستی شرکت اوام‌وی هم‌اکنون مالک شبکه‌ای از ۴٫۲۰۰ جایگاه پمپ بنزین در اروپا می‌باشد.

در پایان گردهمایی سالن اجلاس، رییس اتاق بازرگانی اتریش اظهار کرد: سفر هفت هیات تجاری اتریشی دیگر در نیمه دوم سال به ایران برنامه ریزی شده است و برآورد کرد که روابط تحاری میان دو کشور تا سال 2020 ممکن است به یک میلیارد یورو افزایش یابد.

همچنین به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از ایرنا،به موازات و در یک خبر دیگر رئیس دانشکده نفت دانشگاه مونتان اتریش گفت: تمرکز همکاریهای دانشگاه مونتان و دانشگاه صنعت مطالعه روشهای ازدیاد برداشت از میدان نفتی گچساران خواهد بود.

 گرهارد تون هازر با بیان اینکه اصل کلیدی در توافقنامه امضا شده میان دانشگاه صنعت نفت و دانشگاه مونتان اتریش، شامل همکاریها در سه حوزه مهم می شود، افزود: تحقیق، توسعه و مطالعات فناورانه برای میدان نفتی گچساران اولویت نخست برای همکاری دو طرف به شمار می آید و در نظر داریم با کمک یکدیگر ضریب بازیافت نفت این میدان را ارتقا دهیم.

وی با اشاره به استفاده از فناوریهای پیشرفته و جدید در پروژه های ازدیاد برداشت، افزود: در مرحله بعد تبادلات علمی میان دانشکده مهندسی نفت دانشگاه مونتان و دانشگاه صنعت نفت ایران صورت خواهد گرفت. استادان دانشکده مهندسی نفت دانشگاه مونتان می توانند به صورت مهمان در دانشگاه صنعت نفت ایران و در مقابل استادان ایرانی نیز در دانشکده نفت مونتان تدریس کنند و همچنین می توانیم تبادل دانش و فناوری داشته باشیم.

رئیس دانشکده مهندسی نفت دانشگاه مونتان تصریح کرد: دانشجویان ایرانی در مقطع دکترا می توانند برای فرصتهای مطالعاتی چند ماهه به دانشگاه مونتان بیایند و در مقابل دانشجویان اتریشی در دانشگاه صنعت نفت ایران فرصت مطالعاتی داشته باشند و تمرکز ما نیز بر مطالعات فناورانه در پروژه ازدیاد برداشت از میدان گچساران خواهد بود.

تون هازر با ابراز خوش بینی نسبت به آینده همکاریهای دو جانبه، گفت: ظرفیتهای بسیاری در ایران وجود دارد و ایران نیاز دارد که ضریب بازیافت و تولید میدانهای نفتی خود را افزایش دهد، بنابراین برای ما به عنوان بخشهای دانشگاهی زمینه مطلوبی برای پروژه های تحقیقاتی وجود دارد.

وی با بیان اینکه نتایج مطالعات نباید در حد یک تحقیق ساده بماند و باید به صورت عملیاتی در زمینه افزایش ضریب بازیافت از میدانهای نفتی به کار گرفته شوند، گفت: تعداد زیادی از شرکتهای نفتی بزرگ از این طرحها پشتیبانی و حمایت می کنند و حاضرند در این پروژه ها سرمایه گذاری کنند.

عکس خبر از پایگاه اطلاع رسانی اتاق بازرگانی