LPG 29

آیا ال پی جی باز می‎گردد ؟

خبر نخست : شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در حال برنامه ریزی برای احیا سهم ال پی جی در سبد سوخت ناوگان حمل و نقل کشور است.

به گزارش مجله صنعت CNG، شهاب الدین متاجی در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره به این که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به دنبال ایجاد تنوع بیشتری در سبد سوختی کشور بویژه در بخش حمل و نقل است، یادآور شد: هم اکنون در وسایل نقلیه سنگین از دیزل و در خودروهای سبک از بنزین و سی ان جی استفاده می شود.

وی با بیان این که هم اکنون در تولید ال پی جی ظرفیت مازاد بر مصرف داخلی داریم که صادر می شود، گفت: طبیعی است که اگر به جای بنزین، ال پی جی استفاده شود سودآوری بالاتری به دلیل پایین بودن قیمت و آلایندگی کمتر نسبت به بنزین ایجاد می کند.

متاجی به تولید ال پی جی در تمام پالایشگاههای کشور اشاره و تصریح کرد: با گسترش شبکه گازرسانی به شهرها، مصرف ال پی جی در کشور کاهش یافته است و باید این فرآورده صادر شود و یا به مصرف سوخت خودرو برسد که هم اکنون به مصرف سوخت بعضی از صنایع و مصارف خانگی می رسد.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به این که مصرف کنونی ال پی جی نسبت به سال ٩٢ در کشور بیش از ٨ درصد کاهش یافته است، افزود: مصرف ال پی جی از ١٠ هزار و ٢٣١ میلیون لیتر در روز در سال ٩٢ به ٩ هزار و ٣٨١ میلیون لیتر در روز در امسال رسیده است.

به گفته وی، هزینه ساخت جایگاه سوختگیری ال پی جی بسیار پایین تر از سی ان جی و بنزین است و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران قصد دارد به کمک بخش خصوصی اقدام به ساخت جایگاه ال پی جی کند.

خبر دیگر : به گزارش مجله صنعت سی ان جی به نقل از اکو فارس، در یک خبر مرتبط دیگر، ، اردشیر دادرس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به افزایش 5 درصدی مصرف سی ان جی پس از کاهش 100 تومانی قیمت آن گفت: نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که با توجه به کاهش شدید قیمت ال پی جی هم اکنون تقاضا برای مصرف ال پی جی افزایش یافته است.

وی گفت: اگر در گذشته 70درصد تقاضا برای نصب کیت سی ان جی از سوی مصرف کنندگان وجود داشت و 30 درصد برای ال پی جی، هم اکنون تقاضا برای ال پی جی به 80 درصد و 20 درصد به سی ان جی تمایل پیدا کرده اند.

رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی ان جی ادامه داد: این روند موجب می شود که خودروها به طور غیراستاندارد و در مراکز غیر مجاز این کار را انجام دهند که دولت باید هر چه سریعتر در خصوص این مسئله فکری کند.

دادرس با اشاره به قیمت سی ان جی و ال پی جی تصریح کرد: قیمت ال پی جی از 540 تومان به 230 تومان در هر کیلو کاهش یافته است که این موضوع موجب شده تقاضا برای ال پی جی به شدت بالا برود، بنابراین با وجود این شرایط دولت تا پایان شهرویرماه باید جمع بندی کرده و احتمالا قیمت سی ان جی نیز تا پایان سال 500 تومان حفظ شود که این مووع نیازمند تصویب در هیئت دولت است.

به گزارش‌ فارس پیش از این دادرس با اشاره به دلایل کاهش قیمت سی ان جی گفته بود‌: افزایش واردات بنزین به منظور مصرف و ذخیره‌سازی و همچنین آغاز سفرهای تابستانی و افزایش گاز موجود در کشور به دلیل کاهش مصرف در بخش خانگی و تجاری موجب شد‌‌ دولت چنین تصمیمی را اتخاذ کند و امیدواریم که این تصمیم تا پایان سال جاری تمدید شود.