trend-graph

اثر مثبت کاهش قیمت سی ان جی بر مصرف آن

مصرف سی ان جی کشور ٣ درصد افزایش یافت

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از افزایش ٣ درصدی مصرف سی ان جی کشور نسبت به پارسال خبر داد.

به گزارش مجله صنعت CNG، شهاب الدین متاجی در گفتگو با خبرنگار شانا به روند رشد مصرف سی ان جی با توجه به تک نرخی شدن بنزین اشاره و اظهار کرد: مصرف سی ان جی به دو عامل قیمت و در دسترس بودن این فرآورده بستگی دارد که سی ان جی باید در رقابت با بنزین، قیمت مناسبی داشته تا مصرف کننده تمایل به استفاده از آن داشته باشد.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران افزود: افزایش ٣ درصد مصرف سی ان جی در کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، نشان از تأثیر مثبت سیاست کاهش قیمت آن در سال جاری دارد.

وی با اشاره به این که میزان مصرف سی ان جی در سال ٩٢، ١٨,٢٧ میلیون مترمکعب در روز و در سال ٩٣، ١٩ میلیون مترمکعب در روز بوده است، تصریح کرد: میزان مصرف سی ان جی در سه ماه نخست سال ٩٣، ١٨.٥٩ میلیون مترمکعب در روز بوده است که میزان مصرف این فرآورده به ١٩.١٥ میلیون مترمکعب در روز در سه ماه نخست امسال رسیده است.

متاجی افزایش جایگاههای سی ان جی را نیازمند کمک دیگر سازمانها و شهرداریها دانست و افزود: خودروهای موتور پایه گازسوز نیز باید در اختیار مصرف کنندگان باشد تا هزینه تعمیرات خودرو انگیزه مصرف سی ان جی را کاهش ندهد.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: ایران، پاکستان، برزیل و آرژانتین ٤ کشوری هستند که بیشترین مصرف سی ان جی را در دنیا دارند.

وی در پایان اظهار کرد: بنابراین قیمت، هزینه تعمیرات و تعداد جایگاهها باید با هم هماهنگ باشند تا صنعت سی ان جی بتواند در رقابت با بنزین موفق تر شود.

به گزارش شانا، در پی مصوبه دولت مبنی بر کاهش نرخ سی ان جی از ٦٠٠ به ٥٠٠ تومان (در هر کیلوگرم)، این سوخت پاک از سوم تیرماه تا پایان شهریور ماه امسال با نرخ جدید در جایگاههای سراسر کشور عرضه شد.

به گزارش مجله صنعت CNG، خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در این باره چنین بیان می کند که براساس آمار و اطلاعات ارائه شده از سوی مسئولان شرکت ملی پخش فراورده های نفتی، موجودی بنزین ٧٠٠ تومانی باقی‌مانده در کارت‌های سوخت تا پایان مردادماه سال جاری به ٨٦٠ میلیون لیتر رسیده است.

با توجه به تمدید زمان استفاده بنزین ٧٠٠ تومانی تا پایان آبانماه امسال، انتظار می رود شیب استفاده از بنزین نیز تا زمان اعلام شده ملایمتر شود به طوری که تا اتمام مدت زمان اعلام شده، به طور میانگین روزانه 10 میلیون لیتر از این بنزین استفاده کنند.

درباره کمبود بنزین در کشور

همانطور که بارها اعلام شده است، به دلیل روزهای پایانی تابستان و آخرین موج سفرهای تابستانی،در حال حاضر مصرف بنزین روند فزاینده‌ای را در پیش گرفته است و از طرفی شرایط تولید بنزین نیز نسبت به گذشته مناسب نیست و حتی ذخایر بنزین مخازن پالایشگاه ها نیز کاهش پیدا کرده است.

این شرایط حاد موجب شده است تا واردات بنزین با هر کیفیتی به کشور افزایش پیدا کند تا بتوان جوابگوی مصرف بود.

از همین رو دولت تصمیم گرفت به دلیل آنکه بار مصرف بنزین کاهش پیدا کند، مهلت زمان استفاده از بنزین 700 تومانی ذخیره شده در کارت های سوخت را تمدید کند.

احتمال ادامه دار بودن کاهش قیمت سی ان جی

اوایل امسال بود که دولت به دلیل جذاب شدن مصرف سی ان جی قیمت هر کیلو سی ان جی را از 600 تومان به 500 تومان کاهش داد و اعلام کرد این کاهش قیمت تا پایان شهریورماه ادامه دار است.

با کاهش قیمت سی ان جی مصرف این حامل انرژی نسبت به بنزین افزایش پیدا کرد و موجب شد تا شیب فزاینده مصرف بنزین کاهش یابد.

این گزارش حاکی است با چنین شرایطی که هم اکنون دولت در پیش رو دارد به نظر می رسد زمان کاهش قیمت سی ان جی از پایان شهریور ماه تا پایان سال جاری تمدید شود، البته این تصمیم باید در هیئت دولت مطرح و به رای گذاشته شود که تا کنون خبری نسبت به تمدید این شرایط نیست و باید منتظر روزهای آتی بود.