Obama-NCES

تاکید اوباما بر گسترش استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر

به رغم مقاومت لابی طرفدار استفاده از انرژی حاصل از ذغال‌سنگ علیه “طرح انرژی پاک”، رئیس‌جمهور آمریکا بر لزوم اجرای این طرح و گسترش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر پای فشرد.

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از دویچه وله، باراک اوباما دوشنبه (۲۴ اوت/ ۲ شهریور) در کنفرانس انرژ‌ی‌های تجدیدپذیر در لاس وگاس گفت، مهار تغییرات آب و هوایی “یکی از مهم‌ترین موضوع‌هاست، نه تنها برای زمان ما، بلکه برای تمامی زمان‌ها.”

او افزود: «ما می‌دانیم که از قدرت، تحرک و خلاقیت برای حل کردن مشکلی بزرگ برخورداریم به نحوی که هم‌زمان موتورهای اقتصادمان نیز کار کنند.»

اوباما ادامه داد: «سال‌‌ها به ما گفتند که انرژی‌های تجدیدپذیر از نظر اقتصادی کارایی لازم را ندارد اما امروز دیگر این موضوع حقیقت ندارد.»

رئیس‌جمهور آمریکا خاطرنشان ساخت که در حوزه انرژی خورشیدی در ‌آمریکا در حال حاضر دو برابر معادن ذغال سنگ اشتغال‌زایی شده است. به علاوه آمریکا در زمینه تولید انرژی بادی در سراسر جهان مقام اول را دارد.

به گفته او با این حال، تغییر سیاست انرژی، صنعت ذغال سنگ را “مضطرب” ساخته و به همین خاطر دست‌اندرکاران این صنعت تلاش دارند تا با “انرژی‌های تجدیدپذیر بجنگند.”

ارائه “طرح انرژی پاک”

اوباما در اوایل ماه جاری (اوت) طرحی ارائه داد که طبق آن باید تا سال ۲۰۳۰ انتشار گاز زیان‌آور دی اکسید کربن در آمریکا ۳۲ درصد نسبت به سال ۲۰۰۵ تقلیل یابد.

هسته اصلی “طرح انرژی پاک” کاهش الزام‌آور انتشار گازهای مضر برای نیروگاه‌های ذغالی است که اوباما می‌خواهد از طریق کنگره آن را عملی کند. او در ارائه این طرح بر اختیاراتی تکیه زده که در قانون مصوبه بیش از ۴۰ سال پیش برای مبارزه با آلودگی هوا درج شده است.

گرمایش کره زمین و مبارزه با پیامدهای آن در آمریکا مبحثی است که در عرصه سیاست بسیار جدل‌برانگیز است.

جمهوری‌خواهان که عمدتا از طرفداران تولید برق از ذغال‌اند در مورد پیامدهای سنگین طرح زیست‌محیطی اوباما برای اقتصاد هشدار داده‌اند.

در مبارزه با این طرح ۱۵ ایالت محافظه‌کار آمریکا به دادگاهی در واشنگتن رجوع کرده و خواستار مسکوت گذاشتن الزامات مندرج در طرح برای نیروگاه‌های ذغالی شدند.

در سال ۲۰۱۴ در آمریکا سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید برق ۱۳ درصد بود. نیمی از آن توسط نیروگاه‌های آبی، یک‌سوم آن از طریق نیروگاه‌های بادی و تنها سه‌درصد آن توسط انرژی خورشیدی تولید می‌شد.

برعکس، هنوز هم نیروگاه‌های ذغالی زیان‌بار برای آب و هوا نقشی مرکزی در تأمین انرژی در آمریکا دارند: در سراسر کشور صدها نیروگاه از این دست ۳۹ درصد برق آمریکا را تولید می‌کنند. بعد از این نیروگاه‌ها، نیروگاه‌های گازی با سهم ۲۷درصدی و نیروگاه‌های اتمی با سهم ۱۹درصدی تولید برق قرار می‌گیرند.