11065876_xxl-as-Smart-Object-1

10 میلیون لیتر سوخت سبز در بیواتانول خرمشهر

سالیانه 10 میلیون لیتر سوخت سبز در کارخانه بیواتانول خرمشهر تولید می شود.
به گزارش مجله صنعت سی ان جی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما از آبادان ، این نوع سوخت با خلوص اتانول 8 / 99 درصد به نام سوخت پاک معروف است که روزانه سه میلیون لیتر آن در کارخانه فن آوران اروند تولید می شود.
مدیرعامل این کارخانه با بیان اینکه مواد اولیه این محصول از پسماند نیشکر بنام ملاس است گفت: به سوزی موتور خودرو، افزایش اکسیژن، کاهش آلودگی ها، تجدید پذیری، منشاء گیاهی و کاهش قابل ملاحظه استهلاک خودرو ها تنها بخشی از مزایای این سوخت است.
مسعودنژاد افزود: با وجود تحریمهای اقتصادی و صنعتی تکنولوژی این صنعت را از اروپا خریداری و هم اکنون آن را در اختیار داریم و با کمک متخصصان داخلی امکان افزایش ظرفیت کارخانه تا سه برابر را نیز فراهم آورده ایم.
وی گفت : جایگزینی بیواتانول با ماده سمی و سرطان زای ام تی بی ای علاوه بر کاهش وابستگی به واردات این ماده، خطرات ناشی از آلودگی هوا را تا حد زیادی کاهش می دهد چرا که دی اکسید کربن تولید شده از احتراق این سوخت دوباره از سوی گیاه نیشکر مصرف می شود.
مدیرعامل این کارخانه افزود: هم اکنون تنها چهار کشور جهان شامل برزیل،آمریکا،سوئد و مکزیک از این فن آوری استفاده می کنند که با پیوستن ایران به جمع این کشورها شمار آنها به پنج کشور افزایش یافت.
تولید اتانول در جهان در راستای تولید سوختهای فسیلی به سرعت در حال افزایش است بطوری که از سال دوهزار تا کنون ظرفیت آن بیش از هشت برابر شده است.
کارخانه فن آوران اروند در محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند با سرمایه بیش از 650میلیارد ریال و با دانش فن آوری روز اروپا تاسیس شد و علاوه بر سوخت سبز، اتانول 96 درصد طبی و اتانول صنعتی نیز تولید می کند.
مدیر کارخانه فن آوران اروند هم با اشاره به دریافت استانداردهای مربوط به مصرف این سوخت گفت: با توجه به مذاکرات متعدد با شرکت ملی پالایش و پخش کشور و تایید همه مسئولان و امضای پیمان کیوتو از سوی ایران هنوز موفق به عقد قرارداد نشده ایم و این در حالی است که موافقت کلیه مسئولان مربوطه اخذ شده است.
فدایی افزود: تاسیس این کارخانه بر اساس تولید سوخت پاک است و درصورت ادامه این روند ناچار به صادرات آن می شود که البته مشتریان آن نیز موجود است.