Projected-Renewable-Energy-Development-from-State-RES-Full-size

اوباما در راه اجرایی کردن طرح کاهش گازهای گلخانه‌ای در آمریکا

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در نظر دارد با به جریان انداختن “برنامه انرژی پاک” میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای و نیروگاه‌های زغال سنگی تولید برق را در این کشور كاهش دهد و از این راه تغییرات جوی را در آمریکا مهار کند.

ایالات متحده آمریکا کشوری ثروتمند است که نیاز به انرژی بسیاری دارد. آیا برای مردم این کشور مهم است که بدانند انرژی الکتریکی مصرفی چگونه تهیه می‌شود؟ یک عابر در این رابطه می‌گوید: به این نکته به‌هیچ وجه فکر نکرده بودم. ما در این کشور منابع انرژی زیادی داریم، که بسیار جالب‌اند.

۴۰ درصد برق مصرفی ایالات متحده آمریکا را نیروگاه‌های زغال سنگی تهیه می‌کنند و همین نیروگاه‌ها هستند که موجب انتشار بیشترین گازهای گلخانه‌ای در این کشور می‌شوند. اکنون باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می‌خواهد با “برنامه انرژی پاک” خود این فرایند را تغییر دهد.

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از دویچه وله، اوباما در یک پیام ویدئویی، رئوس این برنامه را به اطلاع مردم کشورش رساند و گفت:  نیروگاه‌های زغال‌سنگی عامل اصلی گازهای گلخانه‌ای هستند و تغییرات اقلیمی را سبب می‌شوند. تاکنون قانونی وجود نداشته که تعیین کند انتشار گازهای گلخانه‌ایِ این نیروگاه‌ها چه مقدار باید باشد.

کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تا یك سوم میزان كنونی

هدف “برنامه انرژی پاک” اوباما کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تا ۳۲ درصد تا سال ۲۰۳۰در نیروگاه‌های زغال‌سنگی تولید برق در آمریکا است. برای رسیدن به این هدف باید ایالت‌های مختلف در آمریکا در ۱۵ سال آینده انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهند و فعالیت نیروگاه‌های زغال سنگی را متوقف کنند.

دولت مرکزی آمریکا می‌خواهد برای اجرای این برنامه به هر یک از ایالت‌ها این امکان را بدهد تا خود برنامه‌هایی در این باره تنظیم کنند، اما ایالت‌ها با هر برنامه‌ای که در نظر بگیرند، باید تا سال ۲۰۳۰ برای تهیه انرژی از زغال‌سنگ، به گاز یا بهتر از آن انرژی‌های تجدیدپذیری چون باد و خورشید روی آورند. ۳۰ درصد انرژی آمریکا هم‌اکنون نیز از انرژی گازی تامین می‌شود.

گرچه در حال حاضر در ایالت‌هایی چون آلاسکا و فلوریدا تولید انرژی الکتریکی از طریق گاز بیشتر از استفاده از زغال سنگ است، اما بسیاری از ایالت‌های دیگر این کشور به طور سنتی از زغال سنگ برای تامین برق خود استفاده می‌کنند.

در این ایالت‌ها مخالفت‌ها با “برنامه انرژی پاک” اوباما به شدت افزایش یافته است. ایالت کنتاکی به طور نمونه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان برق از راه زغال‌سنگ در سراسر آمریکا است. میچ مک کانل، سناتور حزب جمهوری‌خواه آمریکا از این ایالت می‌آید.

مک کانل خواستار ادامه فعالیت نیروگاه‌های زغال‌سنگی تولید برق در ایالت خود است. او می‌گوید بسیاری از او می‌پرسند آیا زغال‌سنگ آینده‌ای دارد یا نه و جواب او بسیار روشن است: «بله، طبیعی است که زغال‌سنگ آینده دارد، اما تنها این سوال مطرح است که آیا زغال‌سنگ در آینده آمریکا نیز آینده‌ای دارد یا نه.»

اتهام “جنگ علیه زغال‌سنگ” به اوباما

منتقدان اوباما به او اتهام می‌زنند که جنگی علیه زغال‌سنگ به راه انداخته است. این منتقدان که بیشترشان نمایندگان نیروگاه‌های زغال‌سنگی تولید برق و اعضا و هواداران حزب جمهوری‌خواه آمریکا هستند، به شدت با “برنامه انرژی پاک” مخالفت می‌کنند.

لوک پوپوویچ، معاون اتحادیه معادن ملی، در باره برنامه اوباما می‌گوید: «این برنامه جهادی علیه سوخت فسیلی و بخصوص زغال سنگ است.» مخالفان برنامه اوباما دلایلی گوناگون برای مخالفت‌های خود ارائه می‌کنند.

افزایش بیکاری و کاهش انرژی از جمله دلایل عمده مخالفان برنامه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا است. بسیارند کسانی نیز که هنوز نپذیرفته‌اند تغییرات جوی به‌وجود آمده است و این تغییرات جوی می‌توانند برای آمریکا خطرناک باشند.

تد کروز، سناتور حزب جمهوری‌خواه در این باره می‌گوید:  مشکلی که بسیاری از هشداردهندگان تغییرات جوی مشکلی دارند این است که تحقیقات موجود نظر آنها را ثابت نمی‌کند. تحقیقات زیست‌محیطی نشان داده‌اند که در ۱۷ سال گذشته حتی یک درجه هم به گرمای کره زمین اضافه نشده است.

کنفرانس جهانی در پاریس

“برنامه انرژی پاک” اوباما چهارماه قبل از کنفرانس جهانی آب‌و‌هوا در پاریس مطرح شده است. در کنفرانس آب‌و‌هوایی که در ماه دسامبر سال جاری (۲۰۱۵) در پاریس برگزار می‌شود، قرار است کشورهای عضو سازمان ملل متحد پیرامون محورهای اصلی یک پیمان جامع، و در سطح بین‌المللی الزام‌آور برای حفاظت از آب و هوا به توافق برسند.

این پیمان باید جایگزین پیمان کیوتو شود که در سال ۲۰۲۰ مدت اعتبار آن به پایان می‌رسد. آمریکا پس از چین، دومین تولیدکننده بزرگ گازهای گلخانه‌ای در سراسر جهان به شمار می‌‌آید.