s-khalili

سعید خلیلی درگذشت ….

سعید خلیلی در گذشت . . .

گروه بوتان از سال ۱۳۳۲ یعنی ۶۲ سال پیش به وسیله شادروان محمود خلیلی و مهندس محسن خلیلی و با همکاری شادروان سعید خلیلی برای استفاده از گاز مایع در خانه ها راه اندازی شد.

شادروان سعید خلیلی در ادامه فعالیت گروه بوتان برروی تولید آنواع ابگرمکن متمرکز و با راه اندازی بوتان صنعتی یکی از بنگاههای پیشرو در صنعت ایران را مدیریت کرد و توسعه داد.

سعید خلیلی از قدیمی ترین و اصیل ترین صنعتگران ایرانی به حساب می اید که با تربیت گروهی از زبده ترین مدیران صنعتی در ایران برای توسعه صنعتی ایران گامهای بلندی برداشت.

درباره سوابق شرکت بوتان : محمود خلیلی عراقی که درخانواده ای فرهیخته به دنیا آمده بود، کودکی اش را درکوچه وخیابان های تهران پشت سرگذاشت وپس ازآن به درس خواندن مشغول شد. پس از فراغت از تحصیل از مدرسه دارالمعلمین با درجه ممتاز به مدت دو سال در همان مدرسه به تدریس فیزیک و ریاضیات پرداخت.

2butan

آغاز کسب وکار خصوصی مرد جوان، ایجاد کارگاه تعمیر ماشین آلات در خیابان چراغ گاز تهران بود. .او در سال ۱۳۱۷ به ریاست اداره برق تهران منصوب شد و در همین دوران اولین کارخانه برق دولتی راه اندازی کرد. محمود خلیلی عراقی مدتی دراین سمت،خانه وکاشانه مردم را روشن نگه داشت تا اینکه سفری به خوزستان،هم زندگی او را زیر و رو کرد وهم زندگی مردم ایران را.

محمود خلیلی در سال ۱۳۲۹ در سفری به استان خوزستان متوجه شد که یکی از فرآورده های پرارزش نفت، یعنی گاز مایع، بدون استفاده سوزانده می شود.

وی در سال ۱۳۳۰ به اتفاق فرزندش به آمریکا و اروپا سفر کرد و با تحولات صنعت گاز مایع آشنا شد و مقدمات تأسیس شرکت بوتان را فراهم آورد.

در سال ۱۳۳۳، با همراهی مهندس محسن خلیلی واحد کوچکی برای تولید نسل اول محصولات گاز سوز و سیلندرهای گاز شکل گرفت که به سرعت توسعه یافت، ده سال بعد، شرکت مستقل صنعتی بوتان اولین و بزرگترین تولیدکننده لوازم گازسوز و سیلندر گاز در ایران به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

محمود خلیلی عراقی به موقع متوجه شد که راه حل نهایی در ایجاد وتاسیس تولید وصنعت وابسته به بخش خصوصی است.به این ترتیب او را باید یکی از نخستین مدیران دولتی دانست که درمیانه های عمرمدیریت،راه بخش خصوصی را درپیش گرفت.او یکی از کارآفرینان بود که پس از تجربه کار در دولت به بخش خصوصی آمد و شرکت حفاری را برای رساندن آب به مزارع و روستاها تاسیس و در آن سرمایه گذاری کرد.

مطالب بیشتر را در مجله صنعت CNG مطالعه بفرمایید . . .