Fiat Punto Van (3)

شرکت خودروسازی فیات و صنعت CNG

فیات، (به ایتالیایی: Fiat) (سرنام فابریکا ایتالیانا اتومبیلی تورینو) شرکت خودروسازی ایتالیایی است، که در زمینه تولید انواع خودرو، موتورهای خودرو و وسایل نقلیه تجاری فعالیت می‌کند. این شرکت همچنین ارائه‌دهنده خدمات مالی و صنعتی است، که دفتر مرکزی آن، در شهر تورین، در شمال ایتالیا قرار دارد.

شرکت فیات در سال ۱۸۹۹ توسط جووانی آنیلی تاسیس شد. این شرکت که در گذشته تانک، لوکوموتیو، تراکتور، هواپیما و بالگرد نیز تولید کرده، در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروساز ایتالیا و ششمین خودروساز بزرگ جهان، معرفی شده‌است.

دارایی‌های گروه خودروسازی فیات غالباً در بیرون از خاک ایتالیا قرار دارند، که بخش اعظم آن، در کشور برزیل مستقر می‌باشد. کمپانی فیات همچنین در کشورهای آرژانتین و لهستان نیز دارای کارخانجات تولیدی است. شرکت فیات سابقه طولانی در واگذاری حق امتیاز به دولت‌ها و سایر کمپانی‌ها، بدون در نظر گرفتن سیاست محلی در کشور آنها، دارد. این شرکت ایتالیایی همچنین، در شرکت‌های خودروسازی مستقر در فرانسه، ترکیه، مصر٫ آفریقای جنوبی٫ هند، صربستان، پاکستان و چین، سرمایه‌گذاری‌های مشترک دارد.

گروه صنعتی فیات در طول بیش از یک قرن فعالیت، موفق به خریداری شرکت‌های زیادی شده‌است. فیات در سال ۱۹۶۸ لانچیا را بدست آورد، در ۱۹۶۹ فراری و در ۱۹۸۶ شرکت آلفا رومئو را از دولت ایتالیا خریداری نمود، در ۱۹۹۳ خودروسازی مازراتی را تصاحب کرد، در سال ۲۰۱۱ نیز به‌ترتیب کرایسلر، دوج و جیپ را بدست آورد. این شرکت، از طریق شرکت تابعه صنایع فیات نیز مالک ۸۹٫۹٪ درصد از سهام شرکت صنایع سنگین اویکو می‌باشد.[۲] از تاریخ ۲۷ ژانویه ۲۰۱۴ در پی تاسیس گروه فیات کرایسلر اتومبیلز، شرکت فیات و کرایسلر، به‌همراه کلیه شرکت‌های تابعه، زیرمجموعه و فرعی آنها، زیر چتر این گروه خودروسازی، که توسط فیات مدیریت می‌شود، قرار گرفتند.

پاندا کلاسیک، از سری خودروهای پاندای شرکت فیات است که در دو مدل دوگانه سوز بنزین – CNG و بنزین – LPG تولید و به بازار عرضه شده است . . .  ظرفیت مخازن گاز پاندای CNG بین 77 الی 94 لیتر متغییر استو ظرفیت باک بنزین آن 35 لیتر است. در حالی که ظزفیت باک پاندای تک سوخته کاملا” بنزینی 37 لیتر است و نسبت به مدل دوگانه سوز آن، تنها دولیتر ظرفیت بیشتری دارد …

panda

پاندای آریا، مدل مفهومی شرکت فیات در نمایشگاه خودروی فرانکفورک با ویژگی دوگانه سوز بودن خودرو بصورت بنزینی – CNG  در سال 2007 ارایه گردید. خروجی Co2 این خودرو دوستدار محیط زیست، 69 گرم بر کیلومتر بود …

pandaria

خودروی دوگانه سوز دیگر شرکت فیات، پونتو فن نام دارد و با سوختهای بنزین و CNG کار میکند …

121016_F_Panda_4x4_6.0_01

شرکت فیات یک خودروی دوگانه سوز دیگر به نام مولتی پلا دارد و این خودرو نیز با سوختهای بنزین و CNG کار میکند …

اخیرا” عصر خودرو اعلام کرده بود که قرار است فیات موتورهای CNG را برای کرایسلر به امریکا ببرد. کرایسلر اعلام کرده بود که قصد دارد تکنولوژی گاز طبیعی را به وسیله شریک خود یعنی فیات به امریکا آورد. فیات قرار است موتورهایی را که در حال حاضر در اروپااز این تکنولوژی استفاده می کنند برای کرایسلر تامین کند.

فیات در نظر دارد این تکنولوژی را به عنوان راه حلی که کم هزینه تر از جایگزینی مانند خودروهای الکتریکی یا دوگانه سوز است برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای در خودروهای خود استفاده کند.

کرایسلر گروه خودروسازی آمریکایی است، که در سال ۱۹۲۵ توسط والتر کرایسلر در دیترویت، میشیگان تأسیس شد و هم‌اکنون، علاوه بر خودروهای کرایسلر، تولیدکنندهٔ اتومبیل‌های پرطرفدار جیپ و دوج نیز می‌باشد. شرکت کرایسلر، به‌عنوان یکی از سه خودروساز بزرگ، در ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود.

در ۲۰ ژانویه ۲۰۰۹ قراردادی میان کرایسلر و فیات منعقد گشت، که بر پایه آن، ۲۰٪ درصد از سهام کرایسلر، توسط فیات خریداری شده بود. همچنین شبکه توزیع خودروهای کرایسلر در آمریکای شمالی نیز به این شرکت ایتالیایی واگذار می‌شد.

فرایند خریداری و تملک کرایسلر، توسط مدیرعامل فیات؛ سرجیو مارکیونه مهندسی شده بود و این قرارداد در زمانی منعقد گردید که شرکت‌های رقیب همچون گروه فولکس‌واگن، تویوتا و همچنین مدیرعامل مشترک رنو و نیسان؛ کارلوس غصن نیز شدیدأ به‌دنبال خریداری کرایسلر بودند.

در ۳۰ آوریل ۲۰۰۹ فیات دومین قرارداد خود را با کرایسلر امضا نمود و در ازای آن، ۲۹٪ درصد دیگر از کرایسلر نیز به فیات واگذار گردید. در پایان قرارداد ماه آوریل، فیات موفق به خریداری ۴۹٪ درصد از سهام کرایسلر شده بود.

مارکیونه برای جلوگیری از ورشکستگی کرایسلر، بلافاصله به‌عنوان مدیرعامل کرایسلر منصوب شد و چالشی دیگر را این بار در کرایسلر، برای مبارزه با ورشکستگی این شرکت آغاز نمود. در ژوئیه ۲۰۱۱ سهام فیات در کرایسلر، به ۵۴٪ درصد و در ژانویه ۲۰۱۲ به ۵۸٫۵٪ درصد افزایش پیدا کرد. در ماه ژوئیه ۲۰۱۳ مالکیت فیات در کرایسلر ۶۸٫۴۹٪ درصد اعلام شد.

بنا به این گزارش، این نخستین بار نیست که کرایسلر به استفاده از تکنولوژی گاز طبیعی علاقمندی نشان می دهد، نزدیک به یک سال قبل نیز کرایسلر اعلام کرد که به این تکنولوژی علاقمند است و اشاره کرد که فیات موتورهای CNG را از 1.0 لیتری تا 7.8 لیتری ارایه می دهد. مسوولان کرایسلر این تکنولوژی را راه مناسبی برای ایجاد کمی تنوع از نظر سوخت در بازار می دانند.

مطالب بیشتر را در مجله صنعت CNG مطالعه بفرمایید . . .