abdolvahed mirzazadeh (23 of 33)

گروه خودروسازی سایپا و صنعت CNG

سایپا، که سرنام گروه اسمی “شرکت سهامی ایرانی تولید اتومبیل” (به فرانسوی: Société Annonyme Iranienne de    Production Automobile ) است، در سال ۱۳۴۴ با مشارکت شرکت فرانسوی سیتروئن، تحت نام شرکت سهامی تولید اتومبیل سیتروئن ایران، تاسیس شد. نخستین خودروهای این شرکت وانت آکا و سواری ژیان نام داشتند. پس از سال ۱۳۵۳ خودروهای ژیان مهاری و ژیان پیکاب در مدل‌های معمولی و دولوکس نیز تولید شد.

شرکت سایپا یکی از مهمترین شرکت های خودروسازی ایرانی می‌باشد، که در سال ۱۳۹۱ با تولید شمار ۴۷۷٫۸۹۰ دستگاه اتومبیل، معادل ۴۲٪ درصد از سهم بازار خودروی ایران را به خود اختصاص داد و پس از ایران خودرو (با ۴۵٪) به‌عنوان دومین خودروساز ایران، شناخته شد.

در سال ۱۳۵۴، نام شرکت، به فرم کنونی؛ سایپا تغییر پیدا کرد، که مختصر شده «شرکت سهامی ایرانی تولید اتومبیل» بود.

شرکت سایپا در ۱۶ تیرماه ۱۳۵۸ به مالکیت دولت ایران در آمد و از آذر ماه ۱۳۶۰ تحت سرپرستی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرار گرفت.

سهام شرکت در سال ۱۳۷۴ در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد و بعد از آن در دی ماه ۱۳۸۷ به موجب قانون بودجه کشور ۵۱٪ درصد از سهام آن، در بورس واگذار گردید. در حال حاضر سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با در اختیار داشتن ۳۵٫۷۵٪ درصد از سهام شرکت سایپا، بزرگترین سهام‌دار آن به‌شمار می‌آید.

شرکت سایپا طی قراردادی با سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور در اوایل دهه 1380، بطور جدی وارد عرصه خودروهای گازسوز و صنعت CNG گردید. تغییر اساسی در بدنه خودروی پراید و جاسازی مخازن CNG در محل ویژه تعبیه شده، تولید خودروهای دوگانه سوز پراید، وانت نیسان و نظایر آن از  دستاوردهای گروه سایپا در عرصه خودروهای گاز سوز سالهای گذشته بوده است.

image_news_29734

محاسبه تغییرات مرکز جرم خودروها پس از نصب سیستم گازسوز و تغییر و اصلاح سیستم تعلیق خودروها برای استفاده از سیستم سوخت رسانی گازسوز یکی از فعالیتهای مهندسی در این خودروساز بوده است. همچنین طراحی بهترین موقعیت قرار گیری مخازن و بهینه ساز آن متناسب با حجم و وزن بهینه مخازن از دیگر فعالیت های بخش طراحی و مهندسی ایزان خودرو بوده است.

pride

امروز خودروسازان ایرانی، بیش از هرخودروساز دیگری در دنیا، خودروی گازسوز تولید کرده اند و این تجربه متفاوت و منحصربفرد صنعت CNG در ایران است.

ادامه مطلب را در مجله صنعت CNG مطالعه بفرمایید . . .