fewf

شرکت خودروسازی ایران خودرو و صنعت CNG

ایران خودرو با نام تجاری انگلیسی ایکو – IKCO؛ نام پیشین: ایران ناسیونال، در سال ۱۳۴۱، در شهر تهران بنیانگذاری شد. این شرکت مهم‌ترین شرکت خودروسازی ایرانی است، که انواع خودروهای سبک و سنگین را با همکاری شرکای خارجی یا به تنهایی مونتاژ می‌کند. ایران خودرو سالانه حدود ۵۵۰ هزار دستگاه خودرو تولید می‌نماید، که به جز رانا، دنا و سمند هیچ‌یک از این مدل‌ها توسط این شرکت طراحی نمی‌شود و تمامی آنها بصورت سی‌کی‌دی وارد شده و ایران خودرو تنها به مونتاژ و فروش این خودروها می‌پردازد.

شرکت ایران خودرو طی قراردادی با سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور در اوایل دهه 1380، بطور جدی وارد عرصه خودروهای گازسوز و صنعت CNG گردید. تولید موتور EF7 دوگانه سوز، تولید خودروهای دوگانه سوز پژو 405، وانت پیکان، RD، سمند، پژو پرشیا و نظایر آن از  دستاوردهای ایران خودرو در عرصه خودروهای گاز سوز سالهای گذشته بوده است.

kvgmv

محاسبه تغییرات مرکز جرم خودروها پس از نصب سیستم گازسوز و تغییر و اصلاح سیستم تعلیق خودروها برای استفاده از سیستم سوخت رسانی گازسوز یکی از فعالیتهای مهندسی در این خودروساز بوده است. همچنین طراحی بهترین موقعیت قرار گیری مخازن و بهینه ساز آن متناسب با حجم و وزن بهینه مخازن از دیگر فعالیت های بخش طراحی و مهندسی ایزان خودرو بوده است.

samand

امروز خودروسازان ایرانی، بیش از هرخودروساز دیگری در دنیا، خودروی گازسوز تولید کرده اند و این تجربه متفاوت و منحصربفرد صنعت CNG در ایران است.

bus355-b

تولید اتوبوس های گازسوز از دیگر فعالیت های شرکت ایران خودرو در صنعت CNG بوده است.

ادامه مطلب را در مجله صنعت CNG مطالعه بفرمایید . . .